Poradíme Vám, ako jednoducho uvoľniť myseľ a harmonizovať telo

od | nov 8, 2018 | Tipy a triky

Stalo sa Vám už niekedy to, že určitá vôňa Vám pripomenula nejakú spomienku z Vášho života? Len si to predstavte, idete po nákupnom centre a oproti Vám ide úplne cudzí človek. Zrazu zacítite vôňu parfému, ktorý veľmi dobre poznáte. Patrí totiž Vašej letnej láske, ktorú ste spoznali pred pár rokmi na dovolenke v romantickom Taliansku. Práve v tej chvíli sa Vám začnú v mysli prehrávať všetky krásne udalosti, ktoré sa Vám s tou vôňou spájajú.

Vône vedú aj k negatívnym spomienkam

Vône občas vedú aj k negatívnym myšlienkam. Poznajú to najmä ľudia, ktorí majú panický strach zo zubára. U týchto ľudí je už aj vstup do čakárne lekára veľmi stresujúci. Špecifická vôňa im totiž pripomína negatívne skúsenosti a strach, ktorý prežívali v kresle svojho zubára.

Ako vône ovplyvňujú naše emócie?

Čuch je ako jediný z našich 5 zmyslov priamo bez prepojenia v iných podkôrových mozgových štruktúrach spojený s limbickým (čuchovým) systémom. To je hlavný dôvod, prečo vône a pachy spôsobujú okamžitú a intenzívnu emocionálnu a spomienkovú odozvu. Jednoducho povedané, keď molekula „nasadne“ na svoj receptor v sliznici nosa prostredníctvom čuchového nervu, aktivujú sa súčasti limbického (čuchového) systému a okamžite vyvolá spomienky spojené s emóciami.

Predstavte si, že by ste vedeli ovplyvňovať Vaše emócie

Myslíte si, že je to nemožné? V nasledujúcich riadkoch Vám ukážeme, že sa to dá. Už starovekí Egypťania, Číňania či Indovia pri starostlivosti o svoje telo používali esenciálne oleje. Vtedy ešte neboli tak ľahko dostupné a mohli si ich dovoliť len tí najbohatší. Oleje používali na liečebné účely a náboženské rituály. Dnes majú esenciálne oleje pre naše telo a myseľ blahodárne účinky.

Škorica

Ak hľadáte niečo, čo harmonizuje a povzbudzuje Vašu myseľ, škoricový esenciálny olej je určite tou správnou voľbou. Okrem iného sa tiež odporúča pri nádche, chrípke či nachladnutiu. Pôsobí proti stresu, depresii a zmierňuje bolesť hlavy či migrénu. Výrazne tiež prekrvuje pokožku a tkanivá, preto má prehrievací a anticelulitídny účinok. Olej zo škorice má korenisto-sladkú vôňu a pôsobí tiež dezinfekčne.

Cédrové drevo

Olej z cédrového dreva je vhodný pre všetky typy pleti. Dokáže si poradiť s mastnou pleťou, no svojim zložením prospieva aj suchej pokožke. Môže totiž eliminovať jej suchosť, podráždenosť či olupovanie. Cédrové drevo tiež prispieva dýchaciemu aparátu, a to hlavne v chladných mesiacoch, kedy je človek náchylnejší na prechladnutie, nádchu a kašeľ. Bonusom je aj to, že cédrové drevo je tiež účinným odpudzovačom proti hmyzu.

Mäta

Prenikavá, no zároveň svieža vôňa mäty v nás zanecháva pocit znecitlivenia. Využíva sa najmä pri bolestiach. Je to naozajstný liek prvej pomoci nie len pre fyzickú stránku človeka, ale aj pre psychickú. Mätový esenciálny olej totiž dokáže odstrániť mentálnu únavu a stres. Vhodný je tiež pri popáleninách a začervenanej svrbivej pokožke. Znižuje mastnotu kože a výskyt akné.

Citrus

pár kvapiek citrusového oleja dokážu človeka povzbudiť, vďaka čomu sa bude okamžite cítiť ako by bol v žiarivom a veselom citrónovom sade. Od pradávna sa totiž hovorí, že práve citrusová vôňa pomáha vytvárať atmosféru plnú optimizmu a očakávaného úspechu.

Keď už viete toto, predstavte si…

  1. Že by ste Váš zlý deň mohli vďaka účinkom príjemných vôní premeniť na lepší a pohodovejší deň. Čaká Vás náročný pracovný pohovor? Vďaka prenikavej vôni mäty môžete odstrániť napätie spôsobené stresom a vďaka pár kvapkám citrusu do Vášho života môžete priniesť opäť optimizmus a pripraviť sa na vysnívaný úspech.
  2. Ak máte za sebou náročný deň, plný nedorozumení, doprajte si pár kvapiek škorice. Tá predsa povzbudí Vašu myseľ a harmonizuje Vaše telo.
  3. Ťažšie sa Vám dýcha, „ide na Vás choroba?“ Potom by ste určite mali vyskúšať účinky oleja z cédrového dreva. To totiž prispieva k dýchaciemu aparátu, čo oceníte najmä v chladných mesiacoch.

Ako rozpoznať kvalitné esenciálne oleje?

Ako je možné, že u jedného predajcu stojí esenciálny olej 3 eurá a u ďalšieho 15 eur? Ide predovšetkým o kvalitu oleja.

Dôležité je, aby boli oleje 100% prírodné, pretože ich vôňu vdychujeme alebo nanášame na pokožku. To je jediná vec, na ktorej záleží.

Mnohé esenciálne oleje sú zmesi desiatok až stoviek chemických zlúčenín, pochádzajúcich z rastlín. Navyše sú veľmi koncentrované, čo je pre našu pokožku a pľúca veľmi nebezpečné.

Vitajte v oáze oddychu pre Vaše telo a myseľ

Sprchové gély AVE NATURAvyrobené len z kvalitných 100% prírodných ingrediencií a 100% prírodných olejov lisovaných za studena. Vybrať si môžete z dvoch kombinácií, a to Škorica + Céder alebo Mäta + Citrus. Esenciálne oleje omámia Vaše čuchové zmysly a doprajú Vám zaslúžený relax po náročnom dni, či správne nabudenie do dňa, ktorý si to vyžaduje. Stačí si len vybrať vôňu a nechať sa unášať účinkami týchto olejov.

Mgr. Lívia Junásová

Tím Ave Natura

Pin It on Pinterest